Fırınızla iyi geçinirseniz Evdekilerde Mutlu Olur

56 / 100

Fırınınıza Asla Yapmanız Gerekenler

Büyük ihtimalle donmuş tavuklu bir tepsiyi fırına sürdüğünüz oluyor. Ya da fırınınızı temizlemeden bıraktığınız oluyor. Bu makalede, fırınınızda biraz daha itina etmeniz gereken noktaları belirtiyoruz.

Günlerce Kirli Bırakmak

Günlük mutfak temizliğinde çoğu kez kirli bulaşıkları temizlemeye, fırını temizlemekten daha çok odaklanılır. Oysaki fırını temizlemeyi ihmal ettiğiniz zaman, içinde birikenler ilkkullanımdaki ön ısıtma sırasında çok hızlı bir şekilde ısınır. Isınan parçacıklar tıpkı sigara içiliyormuş gibi mutfak ortamınızın havasını kirletir. Eğer fırınınızda bir damlama tepsisi kullanıyorsanız, her kullanımdan sonra onu çıkarıp temizlemeyi ihmal etmeyin.

Fırın Tabanından Yemek Artıklarını Temizleyin

Günlük dökülmelerin önlenmesi için, fırının alt kısmına bir damlama tepsisi ya da tek kullanımlıkyağlı kağıt yaymanızı öneririz.

Çözülmesi Gereken Donmuş Yiyecekleri Fırında Çözmeyin

Donmuş yiyecekleri tamamen çözülmeden fırında pişirmenin zaman kazandıracağını düşünmeyin. Ailenizi gıda zehirlenmesi riski ile karşı karşıya bırakabilirsiniz. En güvenli yol, donmuş yiyecekleri buzdolabında çözdükten hemen sonra pişirmektir. Yemek pişmeden önce buzunun çözülmesi gereklidir.

Fırınınızın Sıcaklığını Doğru Ölçün

Fırınınızı sadece sıcaklık düğmesinden ayarlayarak iç sıcaklığı kontrol edemezsiniz. Fırının farklı yerleri, farklı sıcaklıkta olabilir. Bu nedenle, her tarafta sıcaklığı ölçebileceğiniz bir fırın termometresini, fırınınıza monte etmenizi öneriyoruz. Bu mutfağınız için yapacağınız akıllıca bir yatırım olacaktır.

Fırınınızın Turbo Ayarını Her Zaman Kullanmayın

Fırınıbir noktadanısıtan standart fırınlama ayarına ek olarak bazı modellerde ısıyı eşit şekilde yaymak için bir fan kullanılır. Bu güzel bir uygulama olsa da, sirkülasyonlu hava yemek pişirmeyi hızlandırır. Bu nedenle yemek tarifini takip ediyorsanız, yemeğiniz gerektiğinden fazla pişebilir. Tarifte belirtilmediği sürece, pişirme ayarlarına sadık kalmanız önerilir. Ama tabii bazı tariflerde örneğin katmanlı kek yapımı vs. turbo ayarının kullanılması şarttır. Böylece tüm katmanlar aynı şekilde esmerleşerek pişer.

Fırın Kendi Kendini Temizliyorsa Rafları İçinde Bırakmayın

Çokyüksek sıcaklıklarda fırınınız yağ ve kirden arınabiliyorsa rafları içinde bırakmak mantıklı görünebilir. Ancak eğer üretici fırının bu özellik için tasarlandığını belirtmiyorsa, onları dışarı çıkarın. Kendi kendini temizleyen özellikte fırınlarda raflar içinde kalırsa rafların çoğu renksizleşir ve kolayca kaymasına yardımcı olan kaplama da zarar görebilir. En uygun yol rafları elde yıkamanızdır.

Fırın Düğmelerine Mümkün Olduğu Kadar Az Dokunun

Yemek yaptığınız esnada yiyeceklere dokunduktan sonra fırın düğmelerine dokunursanız geride bazı mikroplar bıraktığınızdan emin olabilirsiniz. Düğmeler hareketli ise, daima yerinden çıkararak temizleyin. Fırın ya da ocak düğmelerini ¼ fincan deterjan ile karıştırılmış bir kova ılık suya bırakılmasını öneriyoruz.

Yağlı Kağıt Kullanın

Yağlı kağıt hem fırından nemi uzaklaştırır. Hem de normal parşömen kağıdı gibi ısıya karşı çok duyarlı değildir.

Fırınınızın Isıtıcılarını Daima Temiz tutun

Fırınınızın üzerinde yer alan ısıtıcıları temiz tutmazsanız, uzak bir ihtimalde olsa yangın tehlikesi yaratmış olursunuz.

SERVİS ÇAĞIR

Bir yanıt yazın